2015-2016

Donna Drucker

Course: Academic Writing; Research Proposal Writing

 

Susana Restrepo Rico

Course: Housing and Neighbourhood Improvement

Peter Gotsch

Course: Cities and Urbanisation; Urban Safety; Project Planning and Proposal Writing

Jörg Dettmar

Course: Urban Ecology

Martin Ehlert

Course: Introduction to Statistics

 

Adriana Dicaonu

Course: Housing policies and planning strategies for social and demographic evolutions in European cities

Yasar Adanali

Course: Participatory Planning and Design; Workshop I - Housing

Alejandro de Castro Mazarro

Course: Principles of Urban Design: From slum clearance to upgrading


Qu Cuisong

Course: Urban Design: sharing-space as a resource

Claus Hemker

Course: Disaster Risk Management; Reconstruction Project Management

Pratyush Shankar

Course: Urban Heritage: Theorize, Reflect and Speculate

 

Lauren Ugur

Course: Project Management

Nebojša Camprag

Course: Planning Theory; Urban Resilience (elective)

 

Anais De Keijser

Course: Mundus Urbano Sessions

Annette Rudolph-Cleff

Course: Urban Resilience (elective)

Bindu Mohanty

Course: Informal Urbanism 

Jochen Monstadt

Course: Urban Infrastructures

Bérénice Bon

Course: Urban Infrastructure

Geoffrey Payne

Course: Urban Land Management

Maria Ustinova

Course: Learning Environments Design: New practices for Development Professionals

Shanti Pillai

Course: Fundamentals in Socio-Cultural Theory: Globalization; Globalisation and its discontents

 

Forbes Davidson

Course: Development Agencies in International Cooperation

Sonja Bauer

Course: Geoinformation Systems (elective)

2014-2015

Peter Gotsch

Course: Urban Planning & Building; Urban Safety; Conflict Resolution

Jörg Dettmar

Course: Urban Ecology; European Cities

Shanti Pillai

Course: Socio-economic & Cultural Challenges in Urban Development; Conviviality & Culture

Mona Khechen

Course: Urban Heritage Preservation

Annette Rudolph-Cleff

Course: Academic Writing; Basic and Advanced Readings; Urban Resilience (elective)

Yasar Adanali

Course: Participatory Planning & Design, Sustainable Urban Development

Martin Wagner

Course: Urban Infrastructure - Water & Sewerage

Claus Hemker

Course: Project Management; Disaster Risk Management

Gül Tuçaltan

Course: Desk Research Infrastructure; Urban Infrastructure & Spatial Planning

Johannes Novy

Course: City Marketing

Claire Colomb

Course: City Marketing

Merlin Schaeffer

Course: Statistics

Nicolai Wendland

Course: Project Finance and Budgeting; Introduction to Urban Economics

Jeffrey Kenworthy

Course: Urban Mobility

David Jesuit

Course: Strategic Planning for Public and non-profit Organisations; Negotiations (joint workshop)

Jochen Monstadt

Course: African Infrastructures

Pierre Böhm

Course: Urban Development & the Planning Profession in 1920s and 1930s

2013-2014

Su Yunsheng

Course: Urban Planning and Green Building Studies in China

Renate Bornberg

Course: Urban Planning – European Perspectives

Dina Shehayeb

Course: Urban Planning – International Perspectives

Mbongeni Ngulube

Course: Global Identity in International Cooperation

Jochen Monstadt

Course: Sustainable Urban Infrastructures, Project Proposal Presentations

Roger Keil

Course: Global Cities

Peter Gotsch

Course: Workshop I – Futures of Urban Planning; Urban Safety and Crime Prevention; Project Proposal Presentations

Adrian Atkinson

Course: Urban Ecology

Brenda Galvan-Lopez

Course: Conviviality and Urban Culture

Martin Wagner

Course: Technical Infrastructures

Cor Dijkgraaf

Course: Urban Heritage Preservation

Merlin Schaeffer

Course: Public Decision Making based on Statistics

Claus Hemker

Course: Disaster Risk Management

Annika Wolff

Course: Urban Governance

Michael Mattingly

Course: Land Management and Security of Tenure; Land Management and Taxation

Annette Rudolph-Cleff

Course: Geographic Information Systems (elective)

Christoph Hesse

Course: Urban Design (elective)

Donna Drucker

Course: Gender Friendly Cities

Monika Grubbauer

Course: Academic Skills

Antje Matern

Course: Territorial Imbalances (elective)

Johannes Novy

Course: City Marketing

Yasar Adanali

Course: Participatory Planning; Workshop III

Lauren Ugur

Course: Urban Safety and Crime Prevention

Zeynep Günay

Course: Socio-economic and Cultural Challenges

Hermine Engel

Course: Funding Agencies In International Cooperation - Project management in the context of facilitating participatory development

Geoffrey Payne

Course: Project Planning Techniques

Nicole Huber

Course: Negotiation Strategies

Natasha Aruri

Course: Conflict Resolution Approaches

2012-2013

Martin Wagner

Course: Civil Engineering; Governance

Monika Grubbauer

Course: Academic Writing; Readings on Planning Theories

Michèle Knodt

Course: Thesis Defences; Governance

Shanti Pillai

Course: Socio-economic & Cultural Challenges; Conviviality & Urban Culture

Jörg Dettmar

Course: Landscaping

Daphne Frank

Course: Slum Upgrading; Workshop: Slum Prevention

Yasar Adanali

Course: Public Participation & Community Inclusion

Merlin Schaeffer

Course: Public Decision-making Based on Statistics

Kerstin Zillmann

Course: Gender Friendly Cities

Henning Wilts

Course: Sustainable Urban Infrastructure

Cor Dijkgraaf

Course: Urban Heritage Preservation; Workshop: Climate Change Mitigation

Claus Hemker

Course: Disaster Risk Management

Tilman Evers

Course: Conflict Resolution Approaches

Michael Mattingly

Course: Land Management & Security of Tenure; Land Management & Taxation

Johannes Novy

Course: City Marketing

Peter Gotsch

Course: Urban Safety & Crime Prevention; Project Proposal

Forbes Davidson

Course: Development Aid & Funding Agencies; Project Management

Geoffrey Payne

Course: Project Work: Hands on Case Study

Adrian Atkinson

Course: Urban Ecology

David Jesuit

Course: Negotiations

2011-2012

Jochen Monstadt

Course: Urban Infrastructure Planning

Adrian Atkinson

Course: Urban Ecology

Shanti Pillai

Course:Socio-economic & Cultural Challenges; Conviviality and Urban Culture

Matthias Nohn

Course: Urban Management; Urban Development Strategies

Jo Santoso

Course: Project Based Workshop; Housing and Neighbourhood Improvement Housing and Neighbourhood Improvement

Cor Dijkgraaf

Course: Urban Heritage Preservation

Yasar Adanali

Course: Participatory Planning

Michael Mattingly

Course: Land Management

Markus Gasser

Course: Principles of Urban Design

Kerstin Zillmann

Course: Gender Friendly Cities

Johannes Novy

Course: City Marketing

Claire Colomb

Course: City Marketing

Elisabeth Peyroux

Course: Urban Crime & Violence Prevention

Peter Gotsch

Course: Urban Crime & Violence Prevention

Claus Hemker

Course: Disaster Mitigation

Julian Wékel

Course: Microfinance & Housing the Urban Poor

Annette Rudolph-Cleff

Course: Urban Data Mining; Advanced Reading (Elective)

Roland Ziss

Couse: Project Finance

Hannelore Börgel

Course: Development Aid & Funding Agencies

 

Jacqueline Polvora

Course: Research Methods

2010-2011

Adrian Atkinson

Course: Urban Ecology & Sustainable Development

Ronaldo Ramirez

Course: Introduction to housing policies

Kosta Mathey

Course: Project Planning & Management

Tilman Evers

Course: Conflict Resolution Approaches

Dietmar Wiegand

Course: Steering Urban Development by Projects

Hudita Mustafa

Course: Urban Ethnology

Michael Mattingly

Course: Land Use Planning and Management

Claus Hemker

Course: Disaster Management and Reconstruction; Project Management and Proposal Writing

Reinhard Skinner

Course: Funding Institutions in International Cooperation

Joaquin Diaz

Course: GIS and Urban Planning

Yasar Adanali

Course: Participatory Planning Practice

Gustavo Riofrio

Course: Slum and Squatter Upgrading

Cor Dijkgraaf

Course: Preservation of Urban Heritage

Jacqueline Polvora

Course: Socio Cultural Challenges to Urban Development; Research Methods

Nihal Perera

Course: Urban Strategies Towards Globalization

Peter Gotsch

Course: Urban Violence Prevention

Franco Frescura

Course: The Meaning of Public Space; Architectural Culture in Africa

Matthias Nohn

Course: Microfinance for Urban Development

Johannes Novy

Course: Planning for City Marketing

Claire Colomb

Course: Planning for City Marketing

Clara Irazábal

Course: Migration 

Shanti Pillai

Course: Cultural Production of Space

Wolfgang Scholz

Course: Regional Planning